Którą Biblię, książkę o Biblii wybrać na prezent dla dziecka z okazji I Komunii Św., Chrztu czy Bierzmowania?

6 kwietnia 2017

Którą Biblię, książkę o Biblii wybrać na prezent dla dziecka

 

Czasami stajemy przed wyborem, które Biblię kupić na prezent. Wiadomo, każde dziecko jest inne. Każde ma inne potrzeby i zainteresowania. Jednemu dziecku wystarczy na początek kupić historie biblijne, a innemu, który takowe już przeczytał należy kupić książkę, która bardziej zaspokoi jego ciekawość. Przyznaję, że nie posiadam wszystkich książek dla dzieci o Biblii, ani wszystkich historii biblijnych, ale mam nadzieję, że będę edytować ten post dopisując kolejne książki. W końcu jeszcze kilka uroczystości religijnych przed nami. 😉

 

 

Którą Biblię, książkę o Biblii wybrać na prezent dla dziecka z okazji I Komunii Św., Chrztu czy Bierzmowania?

Odpowiedź na to pytanie podaje poniżej. Jest to moja subiektywna ocena. Kolejność książek wpisałam według trudności, czyli od najprostszych i najłatwiejszych poprzez trudniejsze aż do prawdziwego Pisma Świętego.

 

Cuda Jezusa – książeczka aktywizująca

Wyd. Vocatio, 2011 r., Tomasz Kruczek, Magda Bloch

Bardzo przyjemna i przemyślana książeczka dla maluszków. Posiada grube piankowe strony, z których można wyjmować elementy. Nadaje się na prezent z okazji chrzcin. Zawiera bardzo krótkie historyjki opowiedziane wierszem. Ilustracje są w ładnej kolorystyce, łagodne i czytelne. Małe dziecko z przyjemnością samo ogląda książeczkę. Jedyny minus jest taki, że bardzo łatwo „odgryza się” obrazki z wyjmowanych elementów. 😉

 

Pierwsza Biblia mojego dziecka

Wyd, Święty Paweł, 2011, Lidia Molak, Krzysztof Kałucki

Książka przeznaczona dla młodszych dzieci. Ma grubą i miękką oprawę, twarde kartki, czytelne ilustracje i krótkie teksty. Dobra na prezent dla maluszka.

Biblia przedszkolaka

Wyd, Święty Paweł, ok. 2006, Juliet David, Helen Prole

Świetna na prezent z okazji chrzcin. Może nie nadaje się do czytania noworodkowi, ale maluszek, który  jest zainteresowany książeczkami, powinien wytrzymać chwilę na kolanach rodzica. Książeczka jest gruba, bo zawiera prawie 400 stron, ale na każdej stronie jest czytelny obrazek na białym tle oraz 1 – 2 zdania z historii biblijnej. Myślę, że przyda się również jako jedna z pierwszych książeczek do samodzielnego czytania.

 

Biblia uczy i bawi – opowieści, zagadki i zabawy

Wyd. Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, 2010,

Na okładce widnieje napis „dla dzieci poniżej 7 roku życia”. Faktycznie, na prezent z okazji chrzcin się nie nadaje, ale myślę, że jest to świetna książeczka do przygotowania dziecka do I Komunii lub nawet jako prezent z okazji wczesnej I Komunii świętej. Ilustracje są odpowiednie dla dzieci troszkę starszych. Po każdej niezbyt długiej historii jest proste zadanie do wykonania.

Biblia w obrazkach dla najmłodszych

Wyd. Opoka,

Bardzo lubię to wydanie, ponieważ kojarzy mi się z książeczka, którą pamiętam z wizyt u babci. Nadaje się jako prezent na chrzciny (mimo, iż dziecko nie skorzysta od razu z tej książeczki), jak i na prezent komunijny, zwłaszcza z okazji wczesnej I Komunii. Książeczkę można wykorzystać również jako przygotowanie przed tym sakramentem. Każda strona zawiera krótką historię biblijną oraz kilka pytań do tekstu, a na stronie obok znajduje się ilustracja do tekstu.

Dlaczego…? 110 pytań na temat Pisma Świętego.

Wydawnictwo WAM, 2008, 2010

Książka jak tytuł wskazuje zawiera 110 pytań dotyczących Biblii. „Czy mannę wymyślił Bóg?” „Dlaczego Jezus zmartwychwstał nocą?” Na końcu książki znajduje się spis przypowieści z siglami, mapa oraz tablica chronologiczna historii biblijnej. Pasuje na prezent z okazji I Komunii.

Biblia na każdy dzień.

Wyd. Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, 2009.

Książka nadaje się na prezent pierwszo-komunijny. Zawiera 365 krótkich opowiadań, dzięki czemu dziecko codziennie przebywa z historiami biblijnymi. Są one ponumerowane, zatytułowane, oznaczone siglum oraz cytatem z Pisma Świętego.  Na każdej stronie jest ilustracja, ale nie dotyczy każdej historii. Książka zawiera również ciekawą rzecz – małą encyklopedię biblijną.

Życie Jezusa Chrystusa – komiks w trzech częściach oraz Bohaterowie Nowego Testamentu

Wyd. ZKE  ok. 1984

Nie mam pojęcia, czy ta kolekcja jest jeszcze do kupienia gdzieś na Allegro, oraz czy była wznawiana. To był wspaniały prezent komunijny. Dobra dla dziecka, które potrafi czytać. Czytanie komiksu samemu sprawia dużą radość, zwłaszcza jeśli dziecko, nie lubi czytać. Krótkie zdania, duże ilustracje i już dziecko jest obeznane z historią Jezusa.

Katedra Mądrego Skryby. Biblia i jej wspaniałości opowiedziane dzieciom.

Wyd. św. Antoniego, 2005

Ciekawe podejście do przybliżenia dzieciom historii biblijnych. Każdy z 60 rozdziałów zawiera przygodę lub rozmowę Weroniki i Mateusza oraz Mądrego Skryby. Oprócz tego zawsze jest cytat z Pisma Św. oraz wyjaśnienie różnych pojęć. Książka nadaje się na prezent z okazji I Komunii.

Biblia. Komiks. Boża historia odkupienia.

Wyd.M, Kraków, 2014

Nie będę ukrywać. To jest nasz hicior! Kupowaliśmy ją trochę w ciemno. Książka w sklepie była zafoliowana a na stronie wydawnictwa było tylko kilka zbliżeń stron z książki. Ponieważ ilustratorem jest rysownik współpracujący z Marvel Comics obawiałam się, że ilustracje mogą być mroczne. Faktycznie ilustracje są w ciemniejszej kolorystyce, ale nie są mroczne. Nie są też udawane cukierkowo pudrowe. 🙂 Książka ma 750 stron, więc jest pokaźnych rozmiarów. Ale jest tak wciągająca, że nasz 7 letni wówczas syn przeczytał ją całą w ciągu 2 tygodni. W ciągu ostatniego roku przeczytał ją w całości 4 razy a w międzyczasie wielokrotnie czytał ulubione fragmenty. Efekt jest taki, że pewnego razu, spytał nas kogo Bóg wskrzesił w Piśmie Świętym, bo jemu wydaje się, że cztery osoby (po czym wymienił imiona).  🙂

 

Ilustrowana Biblia młodych

Wyd. Pallotinum

Każda strona jest opatrzona czytelną , realistyczną ilustracją. Nad każdym zatytułowanym rozdziałem znajduje się  siglum.  Idealna dla dzieci, które więcej czytają, młodzieży oraz dorosłych, którzy by chcieli poznać historie biblijne.

Biblia dla moich dzieci

Wyd. Święty Krzyż Opole, 1984, Daniel Rops

Książka zawiera 20 rozdziałów przybliżających historie biblijne. Idealna dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pismo Święte z komentarzem

Wyd. Święty Paweł

W wersji bardzo eleganckiej idealne na prezent z okazji I Komunii lub z okazji ślubu. W wersji z okładką zapinaną na zamek – idealne na prezent z okazji bierzmowania. Jest również wersja tzw. kieszonkowa, bez komentarza. Ale skoro już kupować Pismo Święte w najnowszym przekładzie, które jest napisane zrozumiałym językiem dla współczesnego (zwłaszcza młodego) człowieka, to warto już kupić takie z komentarzem. Współczesny język  i komentarz ułatwiają zrozumienie Pisma Świętego. Bardzo użyteczne są również wstążeczkowe zakładki, jak i paginatory.

 

 

 

Siglum (z łac. singlae litterae – pojedyncze litery; l. mn. sigla) – symbol literowy lub literowo-cyfrowy będący oznaczeniem fragmentu Biblii.

Iwona

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *