Jak przeżywać Wielki Post w rodzinie?

1 marca 2017

Jak przeżywać Wielki Post w rodzinie?

Jak przeżywać 

Wielki Post 

w rodzinie?

Wielki Post jest czterdziestodniowym przygotowaniem Paschy. Święte Triuduum Paschalne jest szczytem liturgii całego roku, w którym sprawowane są misteria naszego Odkupienia dokonanego przez Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

Tak o Wielkim Poście napisał ks. Bp Józef Wysocki w książce p.t. „Rytuał rodzinny”. Zapewne każdy z czytających powyższy tekst rozumie, ale co z dziećmi? Jak im pomóc przeżyć Wielki Post, żeby nie czuły się , że biorą udział w przedstawieniu, którego nie rozumieją? Nasza córka wspomina, że gdy była mała, nabożeństwo Drogi Krzyżowej kojarzyło jej się z ćwiczeniami gimnastycznymi. Stój, siądź, klęknij.

Co zrobić, aby pomóc dzieciom dobrze przeżywać Wielki Post?

Poniższe cytaty pochodzą z książki „Rytuał rodzinny” ks. Bp J. Wybickiego.
„Praktyka postu przedwielkanocnego została ujednolicona w całym Kościele przez papieża św. Grzegorza Wielkiego w VI wieku i objęła okres czterdziestu dni, nie wliczając niedziel. Niedziele były  w praktyce Kościoła zawsze dniami radości.”
„W katechezach należy ukazywać naturę i następstwa grzechu oraz wzywać do zerwania z nim. Z nawrócenia serca winny wypływać zewnętrzne praktyki pokutne tak w wymiarze indywidualnym jak i wspólnotowym. Wierni winni częściej modlić się o nawrócenie grzeszników, wsłuchiwać się w Boże słowo, brać udział w liturgii wielkopostnej i w nabożeństwach pokutnych.”
„W Wielkim Poście zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach dozwolona jest tylko w celu podtrzymywania śpiewu.”
„W okresie wielkiego Postu ma dokonywać się przede wszystkim nasze przechodzenie od nieposłuszeństwa Bogu do pełnego posłuszeństwa Jego przykazaniom, aby życie własne układać nie według własnych pomysłów, ale według Bożej woli.”

Oczywiste jest, że mając dzieci w różnym wieku należy dostosować aktywności do ich możliwości. Propozycje przeżywania Wielkiego Postu opracowałam na podstawie informacji  zawartych w w/w książce oraz pomysłów własnych i podpatrzonych.

Umieść wodę święconą na ołtarzyku rodzinnym

2.    Przy wejściu do domu zawieś małą kropielnicę z wodą święcona. Naucz dziecko z niej korzystać – robimy znak krzyża wchodząc i wychodząc do domu.
3      Czytanie tzw. perykop (fragmentów Ewangelii) chrzcielnych
4.   Czytanie Pisma Świętego. Zależy od wieku dziecka.

– Codziennie dziecku czytać Biblię przeznaczoną dla dzieci.
– Rodzinne czytanie Pisma Świętego
–  Głowa rodziny albo co dzień inna osoba, czyta fragment z Pisma Świętego, a następnie wszyscy rozmawiają na ten temat. Polecam korzystać z czytań przeznaczonych na dany dzień. Wtedy czytamy Biblie w jedności z całym Kościołem.
– Każdy w rodzinie bierze swoje Pismo Święte i czyta po cichu. Starsi czytają Pismo Święte, młodsi Biblię dla dzieci, a najmłodsi oglądają Biblię dla maluchów.

5.      Pogłębienie wiedzy religijnej

– z dziedziny Chrztu Świętego
– ogólnie wiedzy religijnej
– jest bardzo dużo książeczek religijnych wydanych przez katolickie wydawnictwa.

6.       Modlitwa za grzeszników

– codzienna króciutka modlitwa za konkretną osobę – łatwiej dziecku zrozumieć grzech na przykładzie konkretnej osoby która źle czyni, niż historii o jakiś niedostępnych, złych grzesznikach
– można ofiarować Mszę Świętą lub nabożeństwo postne

7.      Udział w rekolekcjach

– parafialnych dla dzieci
– umieszczonych na YouTube – możliwe, że dziecko jest za małe, żeby zrozumieć, ale rodzic na pewno skorzysta

8.       Udział w nabożeństwach pokutnych

Gorzkie Żale
Zdaje sobie sprawę, że małe dzieci nudzą się na tym nabożeństwie.  Ale jeśli my ich nie przyprowadzimy do Kościoła, to kto to zrobi? Kto będzie za 20 lat śpiewał o Męce Pańskiej? Te pieśni i hymny zostają zapamiętywane i po pewnym czasie dziecko będzie samo nuciło melodie.
Droga Krzyżowa
– w kościele, w większych miejscowościach są specjalne nabożeństwa skierowane dla dzieci
– w plenerze – bardzo często jest organizowana w większych parafiach Droga Krzyżowa ulicami miasta lub w pobliskim lesie
– Misterium Męki Pańskiej
– w domu, gdy np. z powodu choroby nie możemy uczestniczyć w nabożeństwie sprawowanym w kościele, albo gdy chcemy częściej niż tylko raz w tygodniu uczestniczyć w Drodze Krzyżowej

a.       przeczytać dziecku fragment z Pisma Świętego, a następnie pomóc mu zilustrować dana stację Drogi Krzyżowej
b.       jak wyżej i dać dziecku kolorowankę do pokolorowania
c.        mając już gotowe, pokolorowane kartki możemy przygotować Drogę Krzyżową w domu. Karteczki z ilustracją i podpisem rozkładamy w różnych miejscach domu, robimy procesję ze świecą i krzyżem.
9.      Jałmużna

– można odkładać codziennie jakąś określoną kwotę, nawet gdyby to miało być 10 groszy, to po 40 dniach uzbieramy 4 złote J
– zbierać pieniądze do pudełeczek „jałmużna wielkopostna”, które są dostępne w większości kościołów
– zbierać pieniądze, które można przeznaczyć na pomoc konkretnej rodzinie. Pomoże to dziecku dostrzegać potrzebujących i nie koncentrować się tylko na sobie i swoich potrzebach

10.   Nauka i śpiew pieśni pokutnych
11.   Wieczornica wielkopostna, na podstawie tradycji polskiej

– można zaprosić rodzinę, sąsiadów, przyjaciół, znajomych
– wspólne czytanie:

      – odpowiednio dobranej lektury (książki, praca katolicka, artykuły z Internetu)
     – biografii świętych
      – poezji religijnej

– wspólny śpiew pieśni wielkopostnych
– wspólna modlitwa
– historie rodzinne, opowieści,  świadectwa obecnych osób są najbardziej budujące

12.   „pustynia” – czas ciszy i skupienia

– ograniczenie oglądania TV, Internetu, słuchania muzyki, radio, korzystania z komórek, smartfonów, tabletów i innych podobnych dobrodziejstw
– wyłączenie się z udziału w zabawach i wieczorach rozrywkowych
– ćwiczenie ciszy:

       – wspólne czytanie Biblii lub wartościowej, duchowej lektury. Każdy czyta własną książkę, najmłodsi w tym czasie oglądają własne książeczki. Maluszki biorą z nas przykład i czują się potraktowane jak ich starsze rodzeństwo lub jak dorośli. Wystarczy przypominać szeptem, że teraz jest czas na czytanie. Ciiiii
       – wybrać się na wycieczkę np. do lasu i umówić się, że przez najbliższe (w zależności od możliwości dziecka) ileś minut będziemy milczeli. Dzieci lubią rywalizację, można im zaproponować, że za każdym razem będziemy wydłużali czas o kolejną minutę, 5 minut. Pamiętajmy aby cieszyć się sukcesem dziecka.
      – spożywanie posiłków w ciszy
13.   Post

– świetny czas na zmianę nawyków żywieniowch i ograniczenie niezdrowych pokarmów
– pieniądze które miały być wydane na słodycze, można wsadzić do pudełeczka z jałmużną

14.   Intencja

– ofiarujmy post i wyrzeczenia w konkretnej intencji

15.   Postanowienia wielkopostne

– warto zapisać w widocznym miejscu, żeby lepiej pamiętać
– praca nad charakterem
Zapisujemy kto nad jaką słabością ma pracować przez najbliższe 10 dni. Rodzinnie wybieramy przypadłość do zwalczenia.Nasza rodzina czuje najlepiej z czym mamy problem i czego nie chcemy w naszym domu widzieć czy słyszeć. Zaznaczamy, czy udało nam się zaliczyć dzień czy nie. Liczy się 10 kolejnych zaliczonych dni. Potem wybieramy kolejną rzecz do pracy na sobą, a poprzednią utrzymujemy, żeby się utrwaliła jako nawyk.

16.   Rozmowa

– jest bardzo ważna. Znajdźmy czas na tłumaczenie naszym dzieciom. Łatwiej im będzie uczestniczyć w nabożeństwach, wydarzeniach, czy aktywnościach, których przyczynę, cel i sens rozumieją.

17.   TRIDUUM PASCHALNE

– wyjazdowe rekolekcje TRIDUUM PASCHALNE są niesamowitym doświadczeniem. Można przeżyć Wielki Tydzień skupiając się na tym co najważniejsze. Masz czas zarówno na rozważanie Męki i Śmierci naszego Pana, czas na modlitwę, adorację, czas dla rodziny i czas z rodziną. Na takich rekolekcjach pierwszy raz doświadczyłam wymiaru paschalnego Wielkiego Tygodnia.

18.  Wielki Czwartek

– pamiętaj o modlitwie za kapłanów. Złóż im życzenia (osobiście, sms’em, e-mailem). Można zrobić laurkę dla księdza.

19.   Oglądanie filmów religijnych, z przesłaniem
                      – warto zobaczyć film samemu wcześniej, żeby nie być zdziwionym sposobem  przedstawienia świętego
20. Modlitwa
 – można wprowadzić modlitwę rodzinną, jeśli jej nie było wcześniej
– można wprowadzić inny rodzaj modlitwy, np. modlitwę Liturgii Godzin. Polecam polskojęzyczną aplikację „Pismo Święte”
21. Poznać Pismo Święte
– zacząć czytać Pismo Święte, np. 30 min dziennie i zmobilizować dziecko do tego samego, dając mu dobry przykład
– uczyć się fragmentów z Biblii na pamięć
Wielki Post niech będzie dla nas okazją, aby ożywić wiarę w naszej rodzinie oraz by nawrócenie, a raczej nawracanie było w nas ciągłym i trwałym procesem.
 Różne kreatywne pomysły na Wielki Post

1. HSLinum – pomysł na Krzyż Wielkanocny i Drogę Krzyżową 
2. Jo –  Pomysł jak zrobić zdziećmi koronę cierniową
3. Jo – Kalendarz wielkopostny
4. Krzyż z listewek – za każdy dobry uczynek, przyczepiamy kwiatek, dzięki czemu nasze krzyże w dniu Wielkiej Nocy są pięknie udekorowane.
5. Zrobienie grobu Pańskiego i obsianie go owsem – trzeba wykonać go 7-10 dni wcześniej.

Jeśli masz inne wartościowe pomysły jak przeżywać Wielki Post w rodzinie, to proszę podziel się z nami, a my z przyjemnością umieścimy Twój pomysł (wraz z linkiem do Twojego bloga). Może uda nam się stworzyć bazę super pomysłów. 🙂

Iwona

 

Zapisz

Zapisz

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *