Jak zamienić negatywny komunikat na pozytywny, czyli jak inaczej powiedzieć dziecku „NIE”?

5 kwietnia 2017

zamienić negatywny komunikat na pozytywny„Nie dotykaj! Nie biegaj! Nie trzaskaj drzwiami! Nie hałasuj! Nie przewróć się!  Nie! Nie! Nie!”

Negatywny komunikat zwykle wywołuje negatywne emocje i negatywny efekt. Ile razy dziennie można słyszeć „NIE”? A jednak często tak zwracamy się do dzieci, a czasem też i do dorosłych.

Czy jednak można zareagować inaczej, gdy 1,5 roczne dziecko uderza siostrę w głowę?

Zamiast powiedzieć „Nie bij”  przecież można powiedzieć inaczej. Tak aby dziecko zrozumiało, że wykonywana czynność jest nie akceptowana przez rodziców i że oczekujemy zmiany jego zachowania. Można stwierdzić fakt: „Bijesz siostrę”, potem wyrazić swoje niezadowolenie: „Nie robimy nikomu krzywdy” oraz wyrazić nasze oczekiwanie względem zachowania dziecka: „Pogłaszcz siostrę. Zobacz jakie ma piękne włosy.”

Często gdy mówimy wyraz „NIE” nasz umysł nie przyswaja tego zaprzeczenia i wykonuje właśnie to czego byśmy nie chcieli.  Pamiętam jak szliśmy z bratem w niedziele pojeździć na rowerze i mama mówiła: „Tylko się nie wybrudźcie.” No i nie wiedzieć czemu, zwykle się brudziliśmy.

Dzieciom (oraz dorosłym) łatwiej jest zrozumieć komunikat pozytywny niż negatywny. Ponadto osoba, której zwracamy uwagę może wyjść z twarzą z danej sytuacji. Dajemy jej także możliwość wyboru zachowania, dzięki czemu zamiast buntu zyskujemy współpracę.

Zamiast powiedzieć: „Nie jedz brudnymi rękami” lepiej powiedzieć: „Proszę, umyj ręce.” Zamiast „Nie hałasuj” powiedz: „Proszę, zachowuj się ciszej.”

Nie biegaj. – Proszę idź powoli.

Nie dotykaj go. – Proszę trzymaj ręce przy sobie.

Nie mów tak. – Proszę uważaj na słowa.

Nie kłam. – Mów prawdę.

To nie jest dla ciebie.  – To jest dla …. czy mogę zaoferować ci …?

Jeśli nie skończysz obiadu nie pójdziemy do parku. – Kiedy skończysz jeść obiad, pójdziemy do parku.

Nie trzaskaj drzwiami. – Proszę, zamykaj drzwi delikatnie. Czy chciałbyś abym ci pokazała jak to zrobić?

Nie mogę się z Tobą bawić. – Może pobawimy się po obiedzie/za godzinę?

Mówienie językiem pełnym miłości nie jest łatwe. Czasem trzeba się całkowicie przestawić a czasem wystarczy odrobinę skorygować swój sposób mówienia. A potem tylko pilnować. 😉

 

Iwona

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *