Co warto wiedzieć o psychice koni? cz.2

4 kwietnia 2017

Co zrobić gdy koń nam się sprzeciwia? W jaki sposób konie ustalają między sobą hierarchię? Oraz kilka innych ciekawostek . . . Co warto wiedzieć
o psychice koni?
cz.2

W jaki sposób konie ustalają między sobą hierarchię?

Co zrobić
gdy koń nam się sprzeciwia?

Oraz
kilka innych ciekawostek
o psychice koni.

 

 

Co zrobić gdy koń nam się sprzeciwia? Czy powinniśmy go karać? Oczywiście że odruchowo chcemy skarcić konia, ponieważ nieodpowiednio się zachował. Ale zanim skarcisz konia następnym razem, zastanów się jaki jest powód tego, że koń się sprzeciwił. Konie często nie spełniają ludzkich wymagań, jet to spowodowane różnymi przyczynami. Jedynie w  warunkach naturalnych, na przykład w rezerwacie możemy zaobserwować sposób bycia i psychikę koni. Niestety nie każdy ma możliwość zobaczyć konie żyjące w takim rezerwacie. Znalazłam w internecie, że na terenie Puszczy Piskiej w Popielnie w latach pięćdziesiątych utworzono Stację Badawczą hodowli zwierząt. Od wielu lat są tam prowadzone badania związane z ochroną przyrody. Mają tam hodowle wolną konika polskiego.

W jaki sposób konie ustalają między sobą hierarchię? Konie mają hierarchię starszeństwa, którą ustalają sobie same między sobą. Hierarchia między końmi ujawnia się między innymi w momencie gdy ogiery staczają ze sobą zawzięte wali w obecności klaczy. Kopnięcia i chwytania zębami są bardzo często używane podczas takiej wali.  Robią to w celu wyłonienia przyszłego reproduktora stada. Im wyższą rangę dany koń uzyska, tym więcej ma praw i przywilejów. Konie mające wyższą rangę często przypominają innym koniom, że mają pierwszeństwo przy wodopoju, na pastwisku lub przy wchodzeniu do stajni. Czasem wystarczą specyficzne ruchy lub parsknięcia.

Czy tylko ogiery ustalają między sobą hierarchię? Oczywiście wśród klaczy również istnieje poczucie hierarchii, lecz tylko wśród ogierów tak bardzo możemy to dostrzec. Mogłoby się wydawać, że jeśli konie ogiery toczą zawzięte walki, to wygrywa silniejszy. I tutaj pojawia się ciekawostka, ponieważ przeważnie górują konie o wyższej inteligencji i zdecydowanym charakterze. Najwyższe stopnie hierarchii przypadają klaczą wyźrebionym. Dlatego też pierwsza źrebność młodej klaczy pozwala jej bez rozprawy uzyskać wyższą rangę.

Jeśli posiadasz konia, także powinieneś pamiętać o tym, że jesteś częścią stada i musisz zdobyć u konia najwyższą rangę. Traktuj konia właściwie i zachowaj pewność siebie.

Weronika   

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *