Co warto wiedzieć o psychice koni? cz.3

11 kwietnia 2017

Co warto wiedzieć o psychice koni? cz.3

 

Czy konie wyznaczają między sobą granice bliskości?

Jak wybrać najlepsze towarzystwo
dla konia?

Czy mój koń czuje się samotny?

 

 

Zastanawiasz się czy Twoje konie się lubią, bo przecież nie chodzą wszędzie razem tak jak najlepsze przyjaciółki? Nie wiesz, czy z twoimi końmi jest coś nie tak, czy też tak powinno być. A jeśli to normalne, to dlaczego niektóre konie przebywają blisko siebie, a inne nie.
Nie wszystkie konie mogą zbliżyć się do siebie na tą samą odległość. W stadzie konie trzymają dystans między sobą, gdy jakiś koń próbuje zmniejszyć tą odległość, często kończy się to na aktywnej obronie lub grożących ruchach. Ta granica bliskości między końmi zmniejsza się, podczas gry miłosnej klaczy i ogiera. Granica ta zmniejsza się również podczas zabaw młodych koni.

 

Stosunki między końmi są bardzo różnorodne. Możemy wyróżnić społeczność tworzoną sztucznie i naturalnie. Naturalną społeczność, tworzy np. rodzina. Społeczności sztuczne (np. źrebięta tej samej płci)  tworzą pary, które trzymają się razem a partner może spokojnie przekraczać „strefę wpływów” swojego towarzysza.

 

Jeśli przypadkowo wśród koi powstanie jakaś para, w miarę możliwości nie powinniśmy jej rozłączać. A jeśli naprawdę musimy to zrobić, to nie może to być gwałtownie. wszystko małymi kroczkami i na spokojnie. Po rozłączeniu koni, często zdarza się tak, że ich wydajność spada. A jeśli np. zaprzęgniemy razem konie, które lubią swoje towarzystwo, wtedy wydajność tych połączonych razem koni dwukrotnie wzrośnie.

 

„Wystarczy mi jeden koń, nie potrzebuję więcej.” No dobrze rozumiem, ale co na to koń? Postaw się na miejscu konia i wyobraź sobie że żyłeś sobie wśród ludzi, do czasu aż ktoś Cię zabrał i aktualnie jesteś jedynym człowiekiem jakiego widujesz. Dostajesz codziennie dobre jedzenie i picie. Masz swój dom i wygodne łóżko, ktoś dba codziennie o Ciebie i zaspokaja Twoje wszystkie potrzeby. Ale jesteś samotny, ponieważ nie ma innych ludzi wokół Ciebie…
Tak właśnie jest z końmi. Być może są konie, które lubią samotność. Ale to zwierzęta lubiące towarzystwo. Gdy brak im innych koni, należy zapewnić im inne towarzystwo.
Ponieważ samotne konie często bywają złośliwe i natrętne. Zdarza się że takie samotne konie łapią ludzi zębami za ubrania lub w przypadku ogierów wspinają się na nich w próbie „towarzyskiego zbliżenia”. Nie należy wtedy karać konia, ani zamykać go w boksie. Najlepszym sposobem na okiełznanie takich zachowań są łagodne, ale stanowcze sprzeciwy.

Wśród zwierząt najlepszymi towarzyszami dla koni są osły, barany i kozły.

 

Weronika

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *